مبل راحتی صندلی مدیریتی صندلی اداری میز اداری وبلاگدهی گن لاغری بازی اندروید تبلیغات کلیکی آموزش زبان انگلیسی پاراگلایدر مارکت اندروید خرید بلیط هواپیما دانلود آهنگ جدید آهنگ جدید آهنگ پروتز سینه پروتز باسن پروتز لب میز تلویزیون
Bez kategoriiNewsy

Wiosna 2018 na Akcji Bałtyckiej – półmetek sezonu

By 26 kwietnia 2018 No Comments

Mamy już za sobą połowę wiosennego sezonu prac Akcji Bałtyckiej, prowadzonych przez Stację Badania Wędrówek Ptaków. Stacja Hel rozpoczęła działalność 21 marca, a stacja Bukowo 24 marca. Od początku sezonu do 20 kwietnia włącznie na Bukowie zaobrączkowano 1760 ptaków, a na Helu 2469. Dla porównania, w analogicznym okresie 2017 roku, odpowiednio 918 i 1702. Oznacza to, że jak dotąd na Bukowie mamy prawie dwa razy lepszy wynik niż w roku ubiegłym, a na Helu o połowę lepszy. Początek sezonu odznaczał się bardzo niskimi liczbami chwytanych ptaków, nieraz wynoszącymi zaledwie kilka dziennie, co wiązało się z niskimi temperaturami i niekorzystnymi warunkami dla migracji. Sytuacja diametralnie zmieniła się tuż po Wielkanocy, kiedy to dzienne wyniki wzrosły z poziomu kilkunastu do kilkuset obrączkowanych osobników. Na obu stacjach dominował rudzik, co jest typowe dla wiosennych sezonów Akcji Bałtyckiej.

Z ciekawszych gatunków na Bukowie zaobrączkowana została dopiero ósma dla AB kląskawka. Ten południowy gatunek jest w trakcie ekspansji na Pomorze, więc w przyszłości możemy spodziewać się większej liczby stwierdzeń. Na Helu regularnie chwytane są uszatki i krogulce, był też jeden myszołów. Szczególnie cieszą aż trzy kapturki, które powróciły na Bukowo z geolokatorami założonymi w poprzednich latach – mamy nadzieję dowiedzieć się dzięki nim o trasach,  które przemierzyły, oraz o lokalizacji ich zimowisk.

Sezon wiosennych prac Akcji Bałtyckiej potrwa na Helu do 19 maja, a na Bukowie do 22 maja.

Kląskawka, fot. S. Sosnowski

Kląskawka (fot. Samuel Sosnowski)

Dynamika wyników chwytań w pierwszej połowie sezonu wiosennego 2018