Goście z Barberspan w RPA na Akcji Bałtyckiej

By 9 listopada 2018 No Comments

W październiku i na początku listopada gościliśmy na obu stacjach Akcji Bałtyckiej i w naszej Stacji Badania Wędrówek Ptaków ekipę z rezerwatu  Barberspan Bird Sanctuary w RPA: Lebo Moeti, Andrew Mvundle, Amos Koloti i Joel Avni. Te osoby od lat pomagają nam w badaniach, które nasz zespół SBWP prowadzi w RPA, m.in. w trakcie obecnego projektu „Building an Early Warning System for Biodiversity in the Face of Climate Change”, który realizujemy w ramach programu „Współpraca Polska-RPA ”finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (Polska) i National Research Foundation (RPA). Tym razem to goście z ciepłych krajów przyjechali do nas na zaawansowane szkolenie we metodach monitoringu i obrączkowania ptaków wędrownych. Dobrze się złożyło, że trafili na wyjątkowo ciepłą jesień i wyjątkowo obfity przelot ptaków, dzięki czemu ich pobyt był naprawdę udany. Goście przeszli szkolenie w naszych metodach oraz w identyfikacji nowych i znanych sobie migrantów, najpierw na Mierzei, a potem na Bukowie. Najbardziej chyba im się podobały raniuszki, które szczególnie licznie dopisały w czasie ich wizyty. Była też okazja do zwiedzania Trójmiasta i naszego Wydziału. Wspaniałe Muzeum Inkluzji w Burszytynie naszego Wydziału i demonstracja bursztynu przez p. dr Elżbietę Sontag też zrobiły na gościach ogromne wrażenie. Podsumowując, wizyta była bardzo owocna, teraz kolej na rewizytę ekipy z naszej Stacji w Południowej Afryce, śladem naszych ptasich migrantów, które tam odleciały na zimę.

Szkolenie na Bukowie. Od lewej: Piotr Zaborowski, Agata Rokita, Michał Polakowski, Lebo Moeti, Andrew Mvundle. Fot. M. Remisiewicz

Demonstracja szlifowania bursztynu w Muzeum Inkluzji w Bursztynie. Od lewej: Joel Avni, Amos Koloti, Andrew Mvundle, dr Elżbieta Sontag. Fot. M. Remisiewicz

Przyjaźń między zespołem SBWP i ekipą z Barberspan kwitnie. Panie w niedzielę po odwiedzeniu Katedry Oliwskiej. Od lewej: dr hab. Magdalena Remisiewicz, Lebo Moeti

Polska się gościom podobała. Od lewej: Andrew Mvundle, Lebo Moeti, Amos Koloti, Joel Avni. Fot. M. Remisiewicz