Newsy

Gąsiorki wracają do Barberspanu – ekspedycja ekipy SBWP do RPA

By 4 grudnia 2017 No Comments

Od końca listopada 2017 zespół naszej Stacji prowadzi kolejny etap badań nad przylotem migrantów z północy na zimowiska w południowej Afryce. Ekipę Stacji – dr hab. Magdalenę Remisiewicz i mgr. Michała Redlisiaka, w ramach stażu post-doc w Animal Demography Unit wspierają dr hab. Artur Goławski i dr hab. Zbigniew Kasprzykowski z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, Dick i Jacqui Badenhorst (doktorantka Magdy), oraz pracownicy rezerwatu Barberspan: Andrew Mvundle, Lebo Moeti i Amos Koloti.

W rezerwatach Telperion i Dinokeng w prowincji Mpumapalanga, w których zrobiliśmy krótki rekonesans, pojawiły się pierwsze muchołówki szare, gąsiorki i dzierzby czarnoczelne, słyszeliśmy też śpiewające piecuszki. W rezerwacie Barberspan, głównym miejscu naszych badań, 27 listopada przywitały nas pojedyncze ptaki z tych gatunków. Pierwszym zaobrączkowanym ptakiem była cierniówka, duża rzadkość na tych zimowiskach. Po pierwszej nocnej ulewie pojawiło się znacznie więcej migrantów. Wśród nich wrócił do Barberspan samiec gąsiorka, zaobrączkowany rok temu przez ekipę naszej Stacji: dr Jarosława Nowakowskiego i mgr Krzysztofa Stępniewskiego. Dziś schwytaliśmy tego ptaka w tej samej kępie krzaków co rok temu! Założyliśmy mu geolokator, w nadziei że gąsiorek tak przywiązany do Barberspan wróci tu po raz kolejny, i dane z tego urządzenia pokażą z jakich lęgowisk tu przyleciał. Może spod Omska na Syberii, gdzie nasza Stacja też prowadziła badania, a może spod Siedlec, gdzie bada je Artur? Czekamy niecierpliwie na kolejne gąsiorki i muchołówki szare, które w zeszłym roku dostały geolokatory, i też może wrócą do Barberspan. Jest ich z dnia na dzień coraz więcej i zajmują swoje ulubione krzaki przed biurem rezerwatu. Przez kolejne kilka tygodni będziemy rejestrować przylot kolejnych migrantów oraz jego związek z opadami deszczu i pogodą. W planach także kolejne szkolenie w Telperionie.

Ekspedycja została zorganizowana we współpracy z Animal Demography Unit z Uniwersytetu w Kapsztadzie (RPA) w ramach projektu „Building an Early Warning System for Biodiversity in the Face of Climate Change” (BEW) finansowanego przez przez  NCBiR (Polska) i NRF (RPA) w ramach programu „współpraca polsko-południowoafrykańska”.